Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (5)
- (2)
- (54)
- (1)
- (1)
- (95)
- (2)
- (71)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (111)
- (2)
- (1)
- (271)
- (2)
- (5)
- (3)
- (30)
- (10)
- (1)
- (5)
- (74)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (17)
- (17)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (29)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (40)
- (9)
- (25)
- (45)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (190)
- (42)
- (1)
- (3)
- (55)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (45)
- (6)
- (1)
- (11)
- (9)
- (2)
- (7)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (145)
- (2)
- (7)
- (395)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (14)
- (12)
- (281)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (51)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (20)
- (3)
- (28)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (46)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (27)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (164)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (18)
- (17)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (138)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (42)
- (50)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Snap Ring Polypropylene Autosampler Microvial
Autoclavable, easy to maintain. A vial is used to store or as a closure type.
| Style | Large opening, (6 mm) |
|---|---|
| Material | Natural Polypropylene |
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ Dry Vials™
Nitrogen-purged vials used for low-level water determination in the tobacco industry
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Neck Style | Standard |
| Material (Seal) | Aluminum |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Pre-crimped |
| For Use With (Application) | Low-level water determination by the tobacco industry |
| Height (English) | 1.25 in. |
MilliporeSigma™ Supelco™ Glass Headspace Vial with Beveled Top
Available in several sizes, the style and diameter of headspace vials depend on the autosampler.
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp Top Vials, Thin Seal
Specialty vials made with a thicker lip to accommodate thinner septa required in SPME applications.
| Diameter (Metric) Opening | 20 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Thin Septa |
| Thickness (English) | 0.125 in. |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| For Use With (Application) | SPME |
| Product Type | Rounded Bottom (Vial Only) |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 22.5 mm |
| No. per Pack | 100 |
WISP™ Autosampler Vials, 4 mL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Clear, borosilicate glass vials for use with WISP™ 48-position Autosamplers
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | WISP™ Autosampler (48-Position) |
| Diameter (Metric) Outer | 15 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Product Line | WISP |
MilliporeSigma™ Supelco™ Standard Screw-Thread Autosampler Vials
Constructed of borosilicate glass. Vials use 8 mm septa and screw-caps
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Quantity | 100 vials |
MilliporeSigma™ Supelco™ Certified Clean Borosilicate Glass Vials
Borosilicate glass vials with certificate included
| Volume (English) | 40 mL |
|---|---|
| Diameter (Metric) Cap | 24 mm |
| Material | Silicone,PTFE |
| For Use With (Application) | TOC Analysis |
Interlocked™ Vial with Fused Glass Insert, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 300 muL flange top glass insert permanently fused into 12 x 32 mm glass vials.
| Volume (Metric) | 0.3 mL |
|---|
Center Drain (CD™) MRQ30 Clear Vial, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Has unique conical interior bottom that allows the contents to completely drain to the center bottom of the vial.
Thermo Scientific™ SureSTART™ 9.5 mL Clear High Recovery Crimp Top Vials, Level 3 High Performance
Choose Thermo Scientific™ SureSTART™ High-Recovery Crimp Top vials, Performance Level 3, for high-recovery needs
MilliporeSigma™ Supelco™ EPA Vials Screw Top
Used during solid phase microextraction (SPME) of odors in drinking water for analysis by GC/MS.
| Height (Metric) | 82 mm |
|---|---|
| Description | Pre-cleaned and assembled |
| Diameter (Metric) Outer | 29 mm |
| Thickness (English) | 0.125 in. |
| Color | White |
| Septum | PTFE/Silicone Septa |
| Volume (Metric) | 40 mL |
| Style | Hole cap |
| No. per Pack | 72 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ GOLD-Grade Polypropylene Microvials for <2 mL Samples (Level 3)
Use SureSTART™ GOLD-Grade Polypropylene Microvials, Performance Level 3, for analysis of <2 mL samples that are prone to non-specific binding
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Marking Spot | No |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 3 |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Base Style | Insert Vial, Conical |
Wheaton™ Amber Screw Top Vial, 2 mL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Suitable to inject samples from an autosampler. Amber color protects sensitive samples from exposure to UV-light.